Ülke Tanıtımı

Avustralya

Avustralya

Avustralya

Avustralya ya da resmî adıyla Avustralya Topluluğu, Güney Yarım Kürede yer alan kıta ülkesi. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar.
Başkent : Canberra
En büyük : Sidney
Resmî diller : Anayasal olarak belirlenmemiştir
Nüfus : 2021 tahminî 25.726.900
Para birimi : Avustralya doları (AUD)
Telefon kodu +61

-Büyük şehirler;

1- Sydney, Avustralya’daki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Ülkenin ekonomik dahil her açıdan merkezi olmasına rağmen başkenti değildir. Jackson Limanı’nın kıyılarında kurulmuştur. Sidney Botany Körfezi ile Pittwater arasında yaşayan Darut kabilesinin anayurdu olarak bilinmektedir.

2- Melbourne, Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehri, ayrıca ülkenin en kalabalık ikinci şehri. Melbourne, bir milyon nüfusu aşmış şehirler arasında dünyanın en güneyinde bulunanıdır

3- Canberra, ya da Kanberra, Avustralya’nın başkenti ve denizden uzak en büyük, Avustralya’da tüm şehirler içinde de sekizinci büyük şehridir. Başkent işlevi görmek üzere yapay olarak kurulan kentlerin örnek tipidir.

-Avustralya hakkında ilginç bilgiler;

1. “Suudi Arabistan’dan kum ve deve ithal ediyorlar.”
2. “Kangurular ve emular geriye doğru yürüyemezler. Bu yüzden bu iki hayvan Avustralya’nın ulusal mühründelerdir.”
3.  “Perth dünyanın en izole şehri.”
4.  “Avustralya’daki tüm büyük şehirler kıyı şeridindedir. Bunun nedeni, kıtanın ortasının yaşamak için çok sıcak olmasıdır.”
5.  “McDonald’s yerine Macca’s diyorlar.”
6. “Avustralya, uçsuz bucaksız bir çöl arazisidir.”

Avustralya Gezilecek Yerler

-Gezilecek yerler;

1.Kakadu Ulusal Parkı, nefes kesici doğal güzelliğe ve kültürel öneme sahip büyük bir alandır. Kakadu’ya gelen ziyaretçiler timsah görmek, 275 çeşit kuşu fotoğraflamak ya da Avustralya’nın Aborjinel taş sanatlarını görmek için ziyaret ederler. Burası 68 memeli, 75 türden fazla sürüngen ve 10,000 türden fazla böceğe ev sahipliği yapar. Avustralya’nın bu bölümünde Aborjinler jenerasyonlarca yaşamış ve buraya binlerce yıl bakmış olup onların burayla olan ruhani bağlantıları Kakadu’nun Dünya Miras listesinde yer alır.

2. Great Barrier Reef, QLD , Eğer yunuslardan, renkli balıklardan ve dev kaplumbağalardan hoşlanıyorsanız Great Barrier Reef size kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak! Müthiş bir sualtı rengine sahip kaleydoskopta

1500 türden fazla tropik balık ve 400 tür mercan bulunmaktadır. Denizcilik parkı, Queensland kıyı şeridi boyunca 3000 km uzunluğundadır. Çin Seddin’den daha büyük olan bu yer, uzaydan bakıldığında yeryüzünde görülebilen tek şeydir!

3.Sydney, NSW , Sydney Limanı’ndan feribota binmek büyüleyici bir deneyimdir ve yerlilerin bile asla bıkmadığı bir şeydir. Sydney Opera House’un kule yelkenleri ve muazzam Harbour Bridge, limanın turkuvaz sularının üzerinde gururla yükselir.

4.Uluru (Ayers Rock), NT Fotoğraflarını görmüş olabilirsiniz ama hiçbir şey size kızıl çölün üzerine doğan güneşin doğuşunu seyretme hissi veremez. Uluru, Kata Tjutu Ulusal Park’ında bulunan büyük kum taşından bir kaya oluşumdur. Kayanın kendisi Anangu halkına aittir ve Avustralya Aborjin mirasının eşsiz bir sembolüdür. Burası büyük bir turizm alanı olduğundan burada sadece siz ve bu kayanın olmasını beklemeyin. Turistik yönü bir yana,  bu kaçırılmaması gereken inanılmaz deneyimdir.

5.Melbourne, Avustralya’nın ikinci en büyük şehridir ve Avustralya’nın kültür başkentidir.  Şehrin sokak aralarındaki gizli bar ve açık hava kafelerini keşfedip, en iyi restoranlardan birinde yemek yiyebilir ya da tiyatrolardan birine gidebilirsiniz.
Bu canlı, kozmopolit şehir yaratıcı sanatların ve iyi yaşamın bir harmanını sunar ve meşhur Ozi Kurallı futbolun ev sahibidir!

6.Tasmanya, Tasmanya ya da Ozi’lerin deyişiyle ‘Tassy’ yoğun yeşil vadilerin, çekici, sessiz kasaba ve köylerin ve büyüleyici bakir kıyıların adasıdır. İklim kışın serin, yazın ılık olduğundan bazen kızgın olabilen Avustralya anakara sıcağından kaçış için harika bir yerdir. Ülkenin yapısı çok çeşitli olduğundan göller, yağmur ormanı vadileri ve tablo gibi beyaz kumlu sahillerin hepsini aynı gün içinde görebilirsiniz.

7.Broome, Batı Avustralya kıyısında yer alan Broome, çölün denizle buluştuğu yerdir. Ilık tropik bir iklime ve canlı, cazip bir şehre sahip olduğundan birkaç gün ya da haftalığına dinlenmek için mükemmel bir yerdir. Broome’un çok çeşitli nüfusu Malezya, Çin, Japon, Avrupa ve Aborjin kültürlerinden olup bunlar bu samimi ve renkli kentin ruhunu yansıtmakta ve dünyanın bu güzel bölgesine hayat getirmektedirler.

8- Kimberley Bölgesi, Macera severler Batı Avustralya’daki bu uzak ve gözlerden ırak bölgeyi pek severler. Kimberley sadece kuru mevsimde (Nisan – Kasım ) ziyaret edilebilmektedir. Burası İngiltere’nin iki katı büyüklüğünde çok büyük bir çalılık alandır. Nehirler tozlu kızıl toprakların arasından kıvrılır ve turistler köpüklü havuzların, büyüleyici vadilerin ve dramatik şelalelerin tadını çıkarırlar

9-Whitsunday Adaları, 74 Whitsunday Adasının doğal güzelliğini tarif etmek için “Büyüleyici” kelimesi yetersiz kalır. Great Barrier Reef’e yakın konumda olan adalar, şnorkel, tüplü dalış, mercan kayalıklarında balık tutma, su kayağı, deniz kayağı, parasailing, yürüyüş ve diğer sporlar için adeta bir cennettir.
Muhteşem Whitehaven Plajı dünyanın tartışmasız en güzel plajlarından biri olup kar beyazı kumları ve turkuaz rengi denizi ile ünlüdür

10.Barossa Vadisi, Barossa, Avustralya’nın en büyük şarap yetiştirme bölgelerinden biridir ve Avustralya’nın şaraplarının çeyreğinden fazlası burada üretilir. Bunlar arasında tanınmış Jacob’s Creek, Penfolds ve Wolf Blass markaları da vardır.

Avustralya Festivaller ve Şenlikler

  1. Tropfest
    Tropfest dünyanın en büyük kısa film festivalidir. Dünya çapında yaygın olarak popüler. Bu festival her yıl izleyicilere çok sayıda kısa filmin gösterildiği ve aynı zamanda Avustralya’nın dört bir yanındaki çeşitli şehirlere canlı olarak yayınlanan Sidney’de düzenleniyor.Yer: Sydney, Avustralya
    Tarihler: Şubat ortası2-Mardi Gras
    Sydney eşcinsel ve lezbiyen Mardi Gras, Sydney’in her yerinde geniş çapta kutlanan bir yıllık LGBTQ gurur geçit töreni ve festivalidir. Bu festival, liman partisi, gurur geçit töreni ve Mardi Gras film festivali gibi çeşitli etkinlikleri içeriyor. Bu festival hem yurtiçinde hem de yurtdışında birçok turist çekiyor. Bu festival LGBTQ topluluğu hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Yer: Sydney, Avustralya
Tarihler: Şubat ayında ikinci perşembeden başlar ve mart ayının ilk cumartesi günü biter.

3-Tazmanya’nın Tadı
Tazmanya’nın tadı, ziyaretçilerin geleneksel Tazmanya mutfağını yaşayabileceği Aralık-Ocak ayları arasında kutlanır.

Yer: Tazmanya, Avustralya
Tarihler: 28 Aralık – 3 Ocak

4-Tuggeranong Festivali
Kültür ve çeşitliliği bir araya getirmek ve kutlamak için Canberra halkı tarafından düzenlenen bir topluluk festivalidir.Ziyaretçinin yiyecek, el sanatları ve diğer nesnelerden çeşitli eşyaları alabileceği bir sürü mağaza ve tezgah var. Bu festivalde müzikli konserler, karnaval oyunları ve daha pek çok eğlenceli aktivite düzenleniyor.

Yer: Tuggeranong, Avustralya
Tarihler: Kasım sonu

5-Ulusal Çok Kültürlü Festivali
Her yıl Şubat ayında düzenlenen ücretsiz bir topluluk festivalidir. Avustralya’daki en başarılı çok kültürlü festivallerden biridir ve 3 gün boyunca düzenlenir. Çeşitli etnik kökenlerden gelen insanlar bir araya gelir ve kültürlerini sergiler. Festivalin en canlı ve kapsamlı festival tekliflerinden biri.

Yer: Canberra,
Tarih: Şubat

6-Brisbane Su İstiridye Festivali
Bu, 2000 yılında kurulan heyecan verici bir günlük festival. İkonik istiridye yeme yarışması, bu Brisbane Su İstiridye Festivali’nde düzenlenmektedir. Bu festival ayrıca kaliteli şarap tadımı, çeşitli sanatçıların canlı performansları ve yöresel leziz yiyecekleri içerir. Her yıl kasım ayında kutlanan bu festival, yazın Avustralya’daki en ünlü festivallerden biridir.

Yer: Brisbane, Avustralya
Tarih: kasım ayının ikinci pazar

7-Illawarra Halk Festivali
Her yıl düzenlenen Illawarra Folk Festival, geleneksel halk müziği ve dansının bir karışımı. Avustralya’daki en çok takip edilen folklor festivallerinden biri olan 300 konserinde sahne alan yüzlerce uluslararası ve yerel sanatçıyı davet ediyor. Ayrıca tezgahlarda satılan lezzetli uluslararası yemekleri de tadabilirsiniz ve zanaat ürünleri satan çeşitli tezgahlar da vardır. Bu festival yerel halk arasında büyük bir heyecanla kutlanıyor ve turistler gelenek ve kültür melanjına tanık olmak için buraya geliyor.

Yer: Jamberoo, Avustralya
Tarih: 17 Ocak – 20 Ocak 2019

8-Woodford Halk Festivali
İkonik bir müzik ve kültür festivali ve en ünlülerden biri Avustralya’da yaz müzik festivalleri. Bu festival her yıl 6 gün boyunca düzenlenir. Her yıl bu festivaldeki gösterilere ve etkinliklere tanıklık etmek için gelen 1 lakh’lu insanlar var. Bu festivalin sonunda 500’ten daha fazla müzisyen, sanatçı ve sanatçı var. Ziyaretçiler ülkenin derin kültürünü ve geleneğini tecrübe ediyor. Bu festivalde konserler, atölyeler, film festivalleri, sirk performansları, geçit törenleri ve hatta kabareler gibi her türlü performans izlenebilir. Bu festivalin ana cazibe muhteşem ateş gösterisi.

Yer: Woodford, Avustralya
Tarih: 27. Aralık – 1st Ocak

9-Sidney Çin Yeni Yılı Festivali
Sydney, Festivalini çok görkemli bir şekilde kutluyor. Çin Yeni Yılı ejderha bot yarışları, Çin gece pazarı, Çin Mahallesi kutlaması, ay fenerleri, çeşitli gösteriler ve hatta bir aslan dansı var. Bu Sydney’de kutlanan en ünlü festivallerden biridir. Şehir bu festival kutlamasını tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Tezgahlarda ve pazarlarda ön dekorasyon, her şey Yeni Yıl titreşimleri uyandırır.

Yer: Sydney, Avustralya
Tarih: 1 Şubat – 10 Şubat

10-Falls Festivali
Şelaleler Festivali, Yeni Yıl Arifesinde Ocak ayının başına kadar Avustralya’nın çeşitli şehirlerinde düzenleniyor. Festival çeşitli müzik konserlerine, dans gösterilerine, tiyatroya ve diğer sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bu festival dünyanın her yerinden birçok turisti kendine çekiyor.

Yer: Avustralya’da çeşitli şehirler
Tarihler: 28 Aralık – 8 Ocak

Avustralya Mutfak Kültürü

-Ülke mutfağı ne yenir, ne içilir;

Avustralya mutfağının en popüler yiyecekleri arasında etli pie, pancettalı barbekü karides, barramundi ve pavlova bulunur. Aborjinlerin mutfağına Bush Tucker ismi verilmektedir. Ülkede çok yaygın olmasa da Aborjin mutfağını servis eden restoranlara rastlamak mümkündür.

• Pavlova : Avustralya’nın geleneksel tatlısı diyebileceğimiz pavlova içi kıtır ve dışı yumuşacık olan, üzerine çeşitli meyveler eklenerek sunulan yemesi çok keyifli bir kurabiye.

• Barramundi : Sosla ve biberle çeşitlendirilen Avustralya’ya özgü bu balık türü.

• Pancettali barbekü karides : Pancetta (pastırmaya benzeyen , Avustralya’ya ait salam) ile sarılı karidesler barbeküde bir güzel pişirilir ve Avustralya mutfağı için çok önemli bir lezzet haline gelir.

• Mest pie : Tart hamuru içine konan etlerle pişirilen tart.

•  Timsah eti : Aborjin mutfak kültürü ile şekillenen Avustralya’da timsah eti özellikle ızgarada pişirilerek çok fazla tüketilmektedir.

• Lamington : çikolata ve hindistan cevizli kek.

• Kanguru eti : Ülkede çok fazla bulunan hayvanlardan biri olan kangurunun eti de ülkede tercih edilen et türleri arasında bulunuyor.

• Tavuk Parmigiana : Esasında bir Amerikan-İtalyan lezzeti diyebileceğimiz tavuk parmigiana Avustralya publarının vazgeçilmez yemekleri arasında bulunuyor.

• Damper : geleneksel Avustralya ekmeği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir