Ülke Tanıtımı

Fransa

FRANSA

Fransa

Fransa ya da resmî adıyla Fransa Cumhuriyeti veya Fransız Cumhuriyeti, ana kara toprakları Batı Avrupa’da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.

Başkent : Paris
Resmî Diller : Fransızca
Nüfus : Şubat 2021 67.399.000
Para Birimi : Euro
Telefon Kodu : 33

FRANSA

Fransa Şehirleri

Fransa Şehirleri

1-Paris , Latin Mahallesi olarak da bilinen 5. bölge, Sorbonne Üniversitesi’ne ve öğrencilerle dolup taşan kafelere ev sahipliği yapar. Bölge, ünlü Shakespeare & Company gibi kitapçılarıyla da bilinir. Ailelere uygun yerler arasında Jardin des Plantes botanik bahçeleri ve Ulusal Doğa Tarihi Müzesi sayılabilir. Görkemli Panthéon binasında Voltaire ve Marie Curie gibi ünlü kişiliklerin anıt mezarları yer alır.

2- Marsilya, Fransa’nın güneydoğusunda bulunan, Bouches-du-Rhône ilinin ve Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin merkez şehridir. 2017 nüfus sayımına göre 869.815 nüfusuyla Fransa’nın 2. en büyük kentidir. Ayrıca 1.760.653 nüfusuyla Fransa’nın 3. en büyük metropolitan yerleşim alanıdır.

3-Lyon, Fransa’nın güneydoğusunda yer alan bir kenttir. Fransa’nın Rhône yönetiminin merkezidir ve Rhône-Alpes bölgesinde yer alır. Konum olarak Marsilya ile Paris’in arasında yer alır.

Fransa Gezilecek Yerler

1-Paris , Romantik dokusu ve lüks yaşantısı ile özdeşleşmiş bulunan başkent Paris, Sen Nehri etrafında şekilleniyor. Fransa gezilecek yerler çizelgesinin başında gelen kent, bünyesinde gizlediği Orta Çağ ve Roma dönemine özgü sanatsal eserleri sayesinde adeta açık hava müzesini anımsatıyor. Neoklasik mimari stilde hazırlanmış ihtişamlı yapıtlar, şehrin uluslararası anlamda ün kazanmasına yardımcı oluyor.
Dünyanın ikonik yapılarından olan Eyfel Kulesi, Paris’in en önemli simgelerinden. 324 metre yüksekliğindeki görkemli yapıt, 3 ayrı seyir platformu ile göz alıcı bir şehir manzarası sunuyor. Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Pantheon, Pompidou Merkezi ve Sacre Coeur Bazilikası, şehrin diğer turistik değerlerini sembolize ediyor.

2-Bordeaux , Fransa’nın sevimli liman kenti olarak bilinen şarap merkezi Bordeaux, M.Ö 300’lü yıllarda Kelt kabileleri tarafından yerleşim yeri olarak tercih edilmiş ve Burdigala olarak anılmaya başlanmış. Dolayısıyla “Keltlerin Şehri” anlamına gelen şehir isminin günümüzde, Burdigala’ya dayandığı tahmin ediliyor.

3-Lyon , Saone ve Rhone nehirleri arasında konuşlanmış bulunan Lyon, mutfak kültürü ve rekreasyon alanları ile ülkenin vazgeçilmez şehirleri arasından öne çıkıyor.
Gastronomi alanında adını duyurmuş olan muazzam kentte nüfusun büyük bir çoğunluğu Eski Lyon bölgesinde toplanmış. Dar sokaklar ile çevrelenen bölgede, St. Jean Katedrali, Notre Dama Fourviere ve Musee des Beaux-Arts de Lyon gibi birbirinden muazzam tarihi yapıtlar yükseliyor. La Croix- Raousse, Fourviere Tepesi ve Presqu’ile de şehrin görülmeye değer alt bölgeleri olarak biliniyor.

4-Marsilya , MÖ 600’lı yıllarda Foçalı Grekler tarafından kurulan Marsilya, Fransa’nın en eski şehri olarak önem kazanıyor. Notre-Dame de la Garde, Chateau d’If, Marseille Cathedral, Musée d’Histoire de Marseille gibi mimari yapılar ile tarihi dokusunu ortaya koyuyor.

5-Nice , Fransa gezilecek yerler keşfinin turistik şehri Nice; düzenli plajları, berrak suları ve küçük semtleri sayesinde kusursuz yaz tatili yapmak isteyenlerin beklentilerini karşılıyor.

6-Strazburg , Alsas bölgesini kaplayan tarihi şehir Strazburg, Alman ve Fransız kültürü arasında adeta köprü işlevi görüyor. Bas-Rhin bölgesinin başkentliğini yapan bölgenin en tanınır özelliği, yapısında uluslararası organizasyonlara yer veriyor olması.

7-Cannes , Fransız Rivierası’nın en gözde kasabası Cannes, ilkbahar ve yaz aylarında düzenlenen film festivali ve renkli sahilleri ile turistik bir cazibe sunuyor.

8-Biarritz , “Kum ve deniz cenneti” olarak tabir edilen Biarritz; göz alıcı güzellikteki plajları, heybetli şatoları, üçgen çatılı evleri ve leziz yemekler sunan restoranları ile popüler olan sevimli bir şehir.

9-Lille , Nord Pas de Calais bölgesinin çatısı altında bulunan Lille, Fransız ve Flaman kültürünün harmonisinden oluşuyor. Tarihi geçmişi boyunca Romalı’ların hakimiyeti altında kalmış olan göz alıcı kent, sosyal ve kültürel açıdan son derece zengin bir dokuya sahip.

10-Normandiya , Yüzyıllardan beri tarihi dokusunu korumaya devam eden Normandiya, Paris’e yakın mesafesi sayesinde ulaşım açısından avantaj veriyor. Tarihi geçmişindeki Normandiya Çıkartması ile zihinlerde yer eden kent, özellikle sahil boyunca uzanan Le Havre, Honfleur ve Rouen sahil kasabalarıyla görülmeyi hak ediyor

11-Saint Tropez , Nice’ye 100 km uzaklıkta bulunan Saint Tropez, Fransa gezilecek yerler turunun vazgeçilmez duraklarından bir tanesi. Eşsiz görüntü olanağı sunan marinasında, dünyanın jet sosyete kesimi ağırlanıyor.

Fransa Gezilecek Yerler

TARİHİ YERLER

1- Eyfel Kulesi
2- Şanzelize Caddesi
3- Disneyland Paris
4- Zafer Takı
5- Louvre Müzesi
6- Lüksemburg Bahçesi
7- Pompidou Merkezi
8- Orsay Müzesi
9- Rodin Müzesi
9- Père Lachaise Mezarlığı
10- La Cité du Vin

Fransa Festivaller ve Şenlikler

Fransa Festivaller ve Şenlikler

La Fête de la Musique : La Fête de la Musique olarak bilinen Paris Sokak Müzik Festivali, Paris’in olduğu kadar Fransa’nın da en ünlü etkinliklerinden biri. Her yıl 21 Haziran’da düzenlenen sokak müzik festivali.

• Bastille Day : Bastille Day yani Bastille Günü, her yıl 14 Temmuz’da kutlanan, Fransa’nın ulusal bayramı.

• Cinéma en Plein Air : Her yıl farklı bir tema ile Paris yazlarına kültürel bir damga vuran Parc de la Villette’deki Açık Hava Sineması. Temmuz ortasından ağustos sonuna dek sürüyor.

• Paris Plages (Paris Plajı) :  Paris’teki çeşitli noktaların her birini ayrı temaya sahip tam teşekküllü sahillere dönüştürüldüğü ücretsiz bir etkinlik.  20 Temmuz civarında başlayıp, dört hafta sürüyor.

• Paris Quartier d’Eté : Paris Yaz Sanatları Festivali olarak da bilinen Paris Quartier d’Eté, 1990’dan beri temmuz ayı ortasından başlayarak 11 Ağustos’a kadar Paris’te ve çevresinde düzenlenen bir gösteri sanatları festivali.

• Rock en Seine : 2003’ten bu yana binlerce kişi, şehrin en büyük yaz müzik festivali olan Rock en Seine’de 24-26 Ağustos tarihleri arasında üç gün süren canlı müziğin tadını çıkarmak için Paris’in hemen dışındaki Domaine National du St-Cloud üzerine yayılan çimenli araziye yöneliyor. Her yıl, hip-hop, elektronik müzik ve hatta pop müzik türlerini bir araya getiren harika bir rock festivali olan Rock en Seine, uluslararası rock gruplarını her yıl 100 bini aşkın müzikseverle buluşturuyor

Fransa Mutfak Kültürü

Fransız mutfağı, Fransa’da geliştirilmiş, zenginliği ve çeşitliliği ile ünlü, yemek pişirmenin sanatsal yönünü ön plana çıkaran bir ulusal mutfaktır.

• Soupe à l’oignon : Soğan ve dana etin suyundan yapılan, geleneksel bir Fransız çorbasıdır.

• Bouillabaisse : Fransa’nın Marsilya liman kentinden çıkan geleneksel bir Provençal balık güvecidir.

• Boeuf bourguignon : Fransa’nın Burgonya bölgesine ait şarap ile pişirilmiş bir et yemeğidir.

• Escargots : Sarımsaklı tereyağı, tavuk suyu ve şarapla pişirilen salyangoz.

• Ratatouille : Haşlanmış bir sebze yemeği.

• Baba au Rhum : Pastacı kreması , meyve veya krem şanti ile doldurulmuş minik mayalı pastalar.

• Éclair : Yumurta açısından zengin bir hamur olan choux pastasından yapılan dikdörtgen bir Fransız pastasıdır.

• Tarte Tatin : Şeker ve tereyağı ile karamelize edilmiş meyveler.

• Crêpes : İçine tatlı (Nutella) veya tuzlu (peynir, jambon) konulan ultra ince krep.

• Macaron : Ülkemizde de bulunan macaron.

Fransa Mutfak Kültürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir