Ülke Tanıtımı

İngiltere

ingiltere

İngiltere

İngiltere
İngiltere, Birleşik Krallık’ı meydana getiren dört ülkeden biridir. Batıda Galler ve kuzeyde İskoçya ile komşudur. Kuzeybatısında İrlanda Denizi, güneydoğusunda da Kelt Denizi bulunur. Ülkenin doğusunda, kıta Avrupası ile ayrıldığı yerde Kuzey Denizi; güneyinde ise Manş Denizi bulunur.

Başkenti: Londra
Resmî diller: İngilizce
Ülke kodu: +44
Nüfus: 55,98 milyon (2018)
Para birimi: İngiliz Sterlini
Trafik akışı: sol

ingiltere

-Büyük şehirler;

1-Londra, İngiltere’nin başkenti ve en büyük şehridir. Bir zamanlar dünyanın en büyük şehriydi ancak günümüzde çok daha büyük şehirler bulunmakta. Londra dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Yaklaşık 1.583 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Şehir, 8.6 milyonluk bir nüfusa sahip olmasına rağmen şehrin nüfusu yaklaşık 14 milyonun üzerine çıkmaktadır. Londra, dünyanın en büyük finans merkezi olmakla birlikte; ticaret, sağlık, eğlence ve medya alanlarında önemli şehirlerden biridir.

2-Birmingham, İngiltere’nin en büyük nüfusa sahip ikinci kentidir. Londra’ya yaklaşık iki saat uzaklıkta yaklaşık 2.8 milyon nüfusa sahiptir. Birmingham’ın ekonomisi, Londra’dan sonra Birleşik Krallık’taki en büyük ikinci ekonomidir ve çoğunlukla hizmet sektörü tarafından yönlendirilmektedir.

3-Manchester, İngiltere’de yaklaşık 2.7 milyon nüfusa sahip üçüncü en kalabalık şehirdir. Londra’nın yaklaşık 257 km kuzeybatısında bulunur. Londra ve Edinburg’dan sonra Birleşik Krallık’ta en çok ziyaret edilen üçüncü şehirdir. Manchester 1853 yılında şehir statüsüne kavuşmuş ve 1894 yılında Manchester Limanı kurulmuş ve şehir hızla gelişmiştir.

İngiltere’deki en büyük şehirler sanayi devriminin başlamasıyla büyümeye başlamış ve 19. Yüzyılda yoğun bir gelişme yaşadılar. Sanayi Devrimi’nden önce, şehirler nüfus yoğunluğu oldukça küçükken bugün büyük şehirler haline gelmiştir. İngiltere’nin büyük şehirleri Avrupa’da önemli ekonomik merkezlerdir ve her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Birleşik Krallık’ın toplam nüfusu 65.648.000 olarak açıklandı ve dünyaya nüfusuna oranı % 0.86 tır.

      -İngiltere hakkında ilginç bilgiler;

1. Kraliçe II. Elizabeth, Impaler Vlad (Dracula) ile uzak akrabadır.
2. Köpüklü şarap İngiltere tarafından icat edildi.
3. İngiltere’nin ilk başkenti Winchester’dı.
4. Nijerya’da İngilizce konuşanların sayısı İngiltere’de İngilizce konuşanlardan daha fazla
5. İngiltere’de okyanusa en uzak olabileceğiniz mesafe 115 kilometre.
6. Sualtı tüneli ile İngiltere’den Fransa’ya gidebilirsiniz.
7. İngiltere’de 300 yıl boyunca resmi dil Fransızcaydı.
8. İngiltere Meclisi’nde ölmek suç kabul ediliyor.
9. İngiltere’nin en popüler yemekleri arasında Spotted Dick, Bangers ve Mash ve Toad in the Hole bulunur.
10. Ülkeler arasında gönderilen mektuplarda üzerine ismi yazılmasına gerek olmayan tek ülke İngiltere.
11. İngilizler dünyadaki herkesten daha fazla çay tüketiyor.

İngiltere Gezilecek Yerler

• Big Ben, Londra’da bulunan Big Ben’in İngiltere’nin en büyük simgesi sayılması gayet normal. 1834 yılında inşa edilmiş Big Ben, dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saat kulesi olma özelliğine sahip. Eğer Victoria Gotik stilinde inşa edilen Big Ben’e bakıyorsanız zamanın akması büyük bir zevk. Ayrıca Londra sokaklarında bir çan çaldığını duyar ama nereden geldiğini bulamazsanız bilin ki o ses Big Ben’den geliyor. Saat kulesinin çanını 14 kilometre uzaklıktan bile duymak mümkün.

• Tower of London, İngiltere’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri de tabii ki Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan Londra Kulesi. 1078 yılında saray suçlularına cezaevi olarak inşa edilen bu yapının karanlık bir yanı var desek yanılmış olmayız. İngiltere’nin bu tarihi mekanı bir süre idamlara, işkencelere sahne olmuş. Bunların dışında iyi bir yanı olduğunu da söyleyelim. Londra Kulesi’nin hayvanat bahçesi ve gözlemevi olarak kullanıldığı da olmuş. Özellikle yapının en eski üyesi olan Beyaz Kule kesinlikle görülmeyi hak ediyor.

İngiltere Vizesi

• Tower Bridge, 19. yüzyılın sonlarında ticaretin gelişmesi ve araç ulaşımının yeterli olmaması bir efsanenin doğmasına neden olmuş; Tower Bridge! Londra Köprüsü ve Londra Kalesi’ne zarar vermemek için özel bir yarışma düzenlenmiş ve bu yarışmanın kazanan projesi sayesinde bugün Tower Bridge inşa edilmiş. Her ne kadar doğumu üzerinden çok uzun bir süre geçmese de Tower Bridge’e baktığınızda birkaç yüzyıl geriye gidebilirsiniz. Bu atmosferi tatmak için bile Tower Bridge’e gidilir. Unutmadan ekleyelim, köprü hem yayalara hem de araçlara açık.

• Buckingham Sarayı, Kraliyet Ailesi’nin ikamet adresi Buckingham Sarayı’na gidip ufak bir gezinti yapmaya ne dersiniz? Kapısındaki Victoria Heykeli ile hala aktif olan bu yaşayan efsaneyi gidip ziyaret etmenin yanında saatini denk getirip asker nöbet değişimlerinide izlemenizi tavsiye ederiz.

• National Gallery,
Gerçek sanatçılar, yaptıkları eserlerle ölümsüz olmayı başarmışlardır öyle değil mi? Michelangelo’dan Botticelli’ye, Solari’den Morisot’a birçok sanatçının eserinin sergilendiği Trafalgar Meydanı’ndaki National Gallery, en önemli sanat eserleriyle ziyaretçileri buluşturuyor

• Aziz Paul Katedrali, Anglikan mezhebine ait Aziz Paul Katedrali hem Londra’nın en büyük dini yapısı hem Piskoposluk merkezi hem de en çok turist çeken noktalarından bir tanesi.

• Kensington Sarayı,  Kensington Bahçeleri içinde bulunan bu mütevazi saray, 17. yüzyıldan beri İngiltere Krallarının, Kraliçelerinin, Dük ve Düşeşlerinin evi olmuş. Kral William’ın astım sorunu olduğu için, Kral William ve Kraliçe Mary, Thames Nehri’nin sis ve neminden uzak bu bahçe içindeki sarayı 1689’da satın alırlar ve hayatlarının sonuna kadar burada yaşarlar. Daha sonra saray Kraliçe Anne’e ev olur. Onun saraya kazandırdığı en güzel kısım 1704’te inşa edilen Orangery olur. Zamanla bu Orangery sıradan bir sera olmaktan çıkar ve kraliyet üyelerinin keyifle vakit geçirdiği bir sosyalleşme mekanı haline gelir. Kral 1. ve 2. George dönemlerinde de kraliyet rezidansı olan saray, daha sonraki dönemlerde prenslere ve düklere ev sahipliği yapar. 1837’de Büyük Britanya Kraliçesi Victoria tahta geçtiğinde kendisi Buckingham Sarayı’na geçse de ailesini ve yakınlarını buraya yerleştirir. Kraliçe Mary 1867’de burada doğar. Sarayın birçok odası, 1. Dünya Savaşı’nda cephede görev alan askerlerin kullanımına açılır. 2. Dünya Savaşı’nda şehrin Almanlar tarafından bombalandığı zamanlarda saray yer yer hasar alsa da gerekli onarımlar yapılır. Hatta savaş sonrasında, o zamanın Prenses Elizabeth’i şimdinin Kraliçe Elizabeth’i ve Prens Philip 1947’de evlenip bir süre burada yaşarlar. Yeni evli Galler Prensi Charles ve Lady Diana, Lady Diana’nın trajik ölümüne kadar burada yaşar, çocukları Prens Harry ve William burada büyürler. Prenses Diana’nın 1997’deki ölümünden sonra, bir süre boş kalan saray daha sonrasında Savunma Sekreterliği’nin bürosu, hayır kurumlarının ofisleri olarak işlevselleştirilir. Şimdi ise burası 2013’den beri dünyanın en gözde çifti Prens William, Cambridge Düşesi Kate’in ve çocuklarının evi. Ayrıca kardeş Prens Harry’de buradaki bir dairede oturuyor.

• Windsor şatosu, 900 yıldan yaşlı Windsor Şatosu, şu an dünyanın en eski ve en büyük kullanımda olan şatosu. Bugün dahi Birleşik Krallık’ın resmi konaklama yerlerinden biri. Özellikle Kraliçe Elizabeth’in özellikle haftasonları tercih ettiği favori rezidansı.

İngiltere Festivaller ve Şenlikler

1) THAMES FESTIVAL

1 eylül ve 30 eylül tarihleri arasında  gerçekleştirilen ve 68 km’lik Thames Nehrinin adeta canlandığı bu festival Londra’nın en önemli festivallerinden birisidir. 2014’te ilk kez gerçekleştirildiğinden bu yana Thames Festival Londra’nın bu ünlü nehri hakkında pek çok bilgi vermeyi başarmıştır. Thames Festival büyük ölçekli sanat illüstrasyonları, bedava sergiler ve canlı performanslar gibi etkinliklere ücretsiz ya da makul ücretlerle katılınabildiğinden tam anlamıyla öğrenci dostu bir festivaldir.

2) DİWALİ

Hindular, sihler, budistler ve jainler de olmak üzere pek çok farklı ülkeden ve kültürden insanın kutladığı dini bir bayram olan Diwali 14 kasım tarihinde başlamaktadır. Işık bayramı olarakta geçen Diwali aynı zamanda hintliler için bir nevi yeni yıl kutlaması niteliğindedir. Kültürel ve etnik gruplara göre farklı spesifik kutlama şekli ve sebebi olan Diwali genel olarak kötülüğe karşı galip gelen aydınlığın zaferi olarak kutlanır.
İngiltere’nin başkentine taşımaktadır.

3)NOTTING HILL CARNIVAL

Avrupa’nın en büyük dünyanın Rio’dan sonra en büyük ikinci karnavalı olan Notting Hill Carnival her yıl 30-31 ağustos tarihleri arasında gerçekleşmektedir. Karayiplerin atmosferini hissettiren Notting Hill Carnival rengarenk kostümler, eğlenceli danslar ve hiç durmayan müzikle beraber bütün Londra’yı adeta Brezilya’ya çevirmektedir.

4) BONFIRE NIGHT (GUY FAWKES NIGHT)

V for Vandetta filminden sonra tanıdığımız tarihi bir figür olan Guy Fawkes’ı anmak için düzenlenen bu festival her yıl 5 kasımda kutlanmaktadır. Bonfire Night’da 1605 yılında 5 kasımda Parlamento Binasını havaya uçurup Fransız İhtilali’nin bir benzerini İngiltere’de yapmak isteyip sonrasında başarısız olan Guy Fawkes her yıl Londra’lılar tarafından havai fişeklerle anılır. İnsanlar kalabalık bi şekilde yaptıkları Guy Fawkes maketini ateşe vererek Barut Komplosu’nu canlandırırken filmden de hatırladığımız “Remember” şarkısını söylerlerler.

5) CHELSEA FLOWER SHOW

Her yıl Chelsea’de bulunan ve tamamı eski ordu mensupları olan emeklilerin kaldığı Royal Hospital Chelsea’de düzenlenen Chelsea Flower Show mükemmel bir botanik sergidir. Her yıl ilk olarak 18 mayısta kraliyet ailesinin ve soyluların katılımı sonrasında da 19-20 mayıs tarihlerinde RHS üyelerinin ve en son olarak 21-22 mayıs tarihlerinde üye olmayan misafirlerini ağırlayan Chelsea Flower Show dünya üzerinde ki en güzel bahçelerinden biridir.

6) CHINESE NEW YEAR

Çin’de yıllardır kameri takvimin son günü kutlanan Chinese New Year aynı zamanda bütün dünya da bahar festivali olarak da bilinir. Her yıl 26 ocakta Trafalgar Square’de kutlanan Chinese New Year yapılan ejderha maketlerinin de yer aldığı geçit töreninde çok renkli görüntülere ev sahipliği yapmaktadır. Canlı müzikler dinleyebileceğiniz, bol bol dans edebileceğiniz ve özellikle de çin mutfağının en iyilerini deneyimleyebileceğiniz Chinese New Year her yıl asya kültürünü

İngiltere Mutfak Kültürü

-Ülke mutfağı ne yenir, ne içilir;

Yemeklerde genellikle jambon, sütlü çay, kızarmış ekmek ve kızarmış mantar tüketilir. Galler peyniri başta olmak üzere peynirler İngiliz mutfağında önemlidir. İngiliz geleneklerine göre pazar günü yapılan yemekler ayrıca önemlidir. Et ve tavuk yanında haşlanmış patates ve havuç ikram edilir.

1-Club sandwich, Birçok kafe ve restoranın menüsünde yer alan club sandwich, aslında alışık olduğumuz bir lezzet. Bol proteinli club sandwich, salam, jambon, tavuk göğsü ve omlet ile hazırlanır. Tam 3 kattan oluşan bu sandviç, atıştırmalık olarak sunulur.

2-Fish and chips, İngiliz mutfağının en meşhur yemeklerinden biri olan fish and chips, harca batırılmış balık ve kızarmış patatesten oluşuyor. Tartar sosla birlikte sunulan bu yemek, hem lezzetli, hem de doyurucudur.

3-Beef wellington, Kökeni İngiliz mutfağına dayanan beef wellington, dana bonfile, mantar ve milföy hamurundan oluşuyor.

4-Yorkshire Pudding, Un, yumurta ve süt ile hazırlanan yorkshire pudding, İngiliz mutfağında çayın yanında sunulmasıyla bilinir. Aynı zamanda kahvaltılarda da yer verilen bu yemek, peynir, kıyma ve ıspanaklı harç ile zenginleştirilebilir

5-Bangers and Mash, Büyük Britanya ve İrlanda’nın geleneksel yemekleri arasında sayılan bangers and mash, sosis, patates püresi ve soğan sosu ile hazırlanır. Şık sunumu ve lezzetiyle İngiliz mutfağının vazgeçilmezlerindendir

6-Galler keki, Un, süt ve kuş üzümü ile hazırlanan galler keki, İngiliz mutfağında önemli bir yere sahiptir. Sabah kahvaltılarında ve çay saatlerinde sunulan bu kek, ‘welsh cake’ ismiyle ile bilinir.

7-Scone, İngiliz ve İrlanda mutfağında sık sık tüketilen scone, hem tatlı, hem de tuzlu olarak sunulur.

8-Gravy Sos, Ana malzemeleri tavuk suyu ve un olan gravy sos, genellikle tavuk ve kırmızı et yemekleriyle birlikte sunulur. Ortalama 25 dakikadan hazırlanan bu sos, Amerikan mutfağında da popülerdir.

9-Sütlü Çay, İngiliz mutfağında sofralardan eksik olmayan sütlü çay, siyah çaya süt katılmasıyla hazırlanır. Genelde atıştırmalıklar eşliğinde sunulan bu çayı evde 10 dakikada hazırlayabilirsiniz.

10-Banoffee Pie, Süt, krema, karamel sos ve muz ile hazırlanan banoffee pie, İngiliz mutfağının sevilen sütlü tatlılarından biridir. Hafifliği ve lezzeti ile yemeklerden sonra ikram edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir