Ülke Tanıtımı

İtalya

İtalya

İtalya

İtalya ya da resmî olarak İtalyan Cumhuriyeti ya da bazen İtalya Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Akdeniz’in en büyük iki adası Sicilya ve Sardinya da İtalyan topraklarıdır.

Başkent : Roma
Resmî Diller : İtalyanca
Para Birimi : Euro
Nüfus : Tahminî 60.483.973
Trafik Akışı : Sağ
Telefon Kodu : +39

İtalya

İtalya Şehirleri

İtalya Şehirleri

1-Roma veya Roma komünü, İtalya’nın, Lazio bölgesinin ve aynı zamanda Roma ilinin başkentidir. Roma hem şehir hem de özel komün statüsü taşır. Tiber ve Aniene nehirleri arasında ve Akdeniz’e yakındır. Yaklaşık 2,7 milyon nüfuslu şehirde, Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır. Bu sebeple Roma’ya bazı kaynaklar tarafından iki devletin başkenti de denilmektedir.

2-Milano, Kuzey İtalya’da bulunan Lombardiya bölgesinde kendi ismini taşıyan Milano ili’nde bulunan bir şehir ve bir komündür. Milano Lombardiya bölgesinin ve Milano ili’nin başkentidir. Milano komünü nüfusu 1.372.000 kişi olup 2.370 km²’lik alanı ile İtalya’nın ikinci büyük nüfuslu komünüdür.

3-Napoli, Güney İtalya’nın Campania bölgesinde ve kendi ismini taşıyan Napoli ilinde bulunan, Campania bölgesinin ve Napoli ilinin başkenti olan bir şehir ve yerel idare bakımından bir komündür. İtalya’nın nüfus itibarıyla, Roma ve Milano’dan sonra üçüncü büyük şehridir. Şehir tarih, sanat, kültür, mimari, müzik ve astronomi yönlerinden İtalya’da hayati rol oynamaktadır. İtalya tarihinde 2.800 yıllık geçmişi ve (1285 – 1816 döneminde özerk bir devlet olan) Napoli Krallığı başkentliği yapması nedeniyle çok büyük öneme sahiptir.

4-Palermo, İtalya’nın güneyinde tarihi bir şehir olup otonom bölge olan Sicilya ve Palermo ilinin başşehridir. Şehir, onun 2700 yıllık sürecinde zengin tarihi, kültür, mimari ve gastronomi ile oynadığı önemli rolleriyle tanınır.

5-Genova, İtalya’nın Ligurya bölgesinde kendi ismini taşıyan Genova ilinin merkezi ve Ligurya Bölgesi’nin başkenti olan bir şehir ve yerel idare bakımından bir komündür.

6-Bologna, Türkçe Bolonya, İtalya’nın kuzeyinde Emilia-Romagna bölgesinde yer alan bir şehirdir. Emilia-Romagna bölgesi ve aynı ismi taşıyan Bologna ilinin merkezidir.

7-Floransa, İtalya’da, San Marino’nun batısında bulunan bir şehirdir. Kuzey İtalya’daki Toskana Bölgesi’nin başkentidir ve kendi ismini taşıyan ilin merkezidir. Kısa bir dönem, İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmıştır. Şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur.

İtalya Gezilecek Yerler

İtalya Eski Roma ile yakın bağlara sahip olduğundan dolayı eski ve dolgun bir geçmişe sahiptir. Bu nedenle İtalya’daki tarihi mekanlar oldukça fazladır. Sırasıyla bu mekanlar aşağıda açıklanacaktır:

· Kolezyum: Roma dönemine ait bu amfitiyatro MS 72 ile 80 yılları arasında inşa edilmiş İtalya’nın en önemli tarihi mekanıdır. Kolezyum, bugüne kadar gelmiş nadide eserlerden biri olarak kabul edildiğinden yıllardır sıklıkla ziyaret edilmektedir.

· Panteon: Başkent Roma’da bulunan Panteon Antik Roma Tanrıları için ibadethane olarak tasarlanmıştır. Ünlü Şamlı Apollodorus tarafından tasarlanan bina 46 metre boyundadır. Bina 7. yy’dan beri kilise olarak hizmet vermektedir.

· Floransa Katedrali: İtalya’nın en önemli manevi merkezlerinden olan katedral, 1294 yılında inşa edilmeye başlansa da 1496’da ancak tamamlanabilmiştir. 114 metre yüksekliğindeki bina Floransa’nın en çok turist çeken binasıdır.

· Roma Forumu: Eski Roma’nın en önemli şehir merkezlerinden biridir. Zamanında Eski Roma’nın adli, ticari ve manevi idaresi bu forumda sürdürülüyordu ancak bugün içerisinde harabeye dönmüş birçok yapıyı barındıran yıkılmış ve eskimiş bir mekân halindedir.

· Trevi Çeşmesi: Birçok tarihçi tarafından dünyanın en değerli çeşmesi olarak atfedilen Trevi Çeşmesi, Klasik ve Barok tarzlarında inşa edilmiştir. Çeşmenin yapımına 1732 yılında başlanmış ve 30 yılda tamamlanmıştır. Başkent Roma’da turistlerin en çok ilgisini çeken İtalya’nın tarihi yerlerinden biri haline gelmiştir.

· Pisa Kulesi: İtalya’nın Toskana bölgesinde yer alan bu kule 1987 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almaktadır. Hiç İtalya’dan haberi olmayan kişilerin bile adını duymuş oldukları bu kule İtalya’nın en ünlü tarihi binalarındandır.

İtalya’da gezilecek doğal güzellikler
İtalya tarihi anlamda önemli birçok yer barındırdığı gibi doğal güzelliği olan birçok yeri de barındırmaktadır. Tarihin göbeği olan İtalya’daki doğa harikaları aşağıdaki gibidir:

· Cenova: Kuzey İtalya’da gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alabilecek Cenova tarihi bir mekân olduğu kadar bir liman kenti de olduğundan denize bakan bölgeleri özellikle doğanın görsel şölenini gözler önüne sermektedir.

· Como Gölü: İtalya’nın dünyaca ünlü gölü olan Como, İtalya’nın en büyük 3. gölüdür. Gölün çevresinde Madonna, George Clooney ve Sylvester Stallone gibi dünyaca ünlü isimlerin evleri de bulunmaktadır.

· Tiber Nehri: İtalya’nın en büyük üçüncü nehri olan Tiber, Roma’nın simgesi haline gelmiş olan akarsulardandır. Haliyle Roma’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

· Porto Istana Plajı: gözlerden uzak İtalya’da tatil yapılacak yerler arayanlar için deniz, kum ve güneş üçlüsünden oluşan harika sessiz bir ortam sunan plaj alkollü ve alkolsüz içecek seçenekleriyle aileler için en güzel tatil yerlerinden biri olmaktadır.

İtalya Gezilecek Yerler

İtalya Festivaller ve Şenlikler

italya Festivaller ve Şenlikler
italya Festivaller

• Festa Della Sensa ( 19-20 Mayıs )
Denizle Evlilik anlamına gelen festivalde tarihi gondollar göz kamaştıran güzellikte süslenir ve Aziz Mark Meydanı’nda başlatılmış olan geçit töreni denize yüzük atılmasıyla sona erdirilir.

• Epifani ve Befana ( 5-6 Ocak )
Tüm İtalya’nın tatil edilmesi kadar önem teşkil eden bu festival, inanışa göre Befana adındaki kutsal cadının Epifani öncesinde ortaya çıkacağı düşünüldüğü için kutlanır.

• Festa Della Madonna Bruna ( 25 Nisan )
Bir efsanenin yaşatıldığı bu festivalde, efsaneye göre Venedik’te yaşayan bir genç soylu bir ailenin kızına aşık olur ve babasından onay alabilmek için birçok savaşa katılır. Katıldığı savaşın birinde ciddi şekilde yaralanan genç öleceğini anlayınca daldan bir gül koparır böylece kanının bulaştığı bu gülü arkadaşına verip, sevdiği kadına ulaştırmasını ister. İşte o dönemlerden günümüze kadar her yıl 25 Nisanda İtalya’nın erkekleri sevdikleri kadına kırmızı gül verip, aşklarını anlatırlar.

• Venedik Uluslararası Film Festivali ( Ağustos sunu-Eylül başı )
İtalya’nın Çağdaş bir ülke oluşunun sembolü haline gelen festival, dünya üzerinde en eski festivallerden biri olarak bilinir. Dünyaca ünlü bir festival olmasından ötürü her taraftan yapımcı veya yönetmen veyahut sinema sever ve oyuncular festivale akın eder.

• Festino di Santa Rosalia (  13-14 Temmuz )
Santa Rosalia adındaki Polermo’nun koruyucu azizesi bu tarih aralığında insanları büyük bir veba salgınından kurtardığına inanıldığı için bu festival şükran günü olarak Polermo’lular tarafından her yıl kutlanır.

• L’Ardia di San Constantino ( 5-7 Temmuz )
İtalya/Sardunya Adası’nda gerçekleşen festival geleneksel at yarışlarının zaman içinde festivale dönmüş şeklini ifade eder

İtalya Mutfak Kültürü

İtalya yemekleri; içinde meyve, sebze, et ve birbirinden lezzetli sosları barındıran bir mutfak kültürüne sahiptir.

1. Fettuccine; genellikle krema ve mantarla yapılan makarna.
2. Risotto; İtalyan mutfağının en önemli yemeklerinden risotto, bir pilav türü yani pirinç yemeğidir.
3. Pizza; Aslında pizzaya üstü süslenmiş ince pideler de diyebiliriz
4. Bruschetta; Ekmeğin üstüne sarımsak, zeytinyağı, peynir çeşitleri, sebzeler ve domates sürülerek yapılır.
5. Lazanya, peynir ve domates sosuyla yapılan İtalya asıllı bir makarnadır.
6. Tiramisu; İtalya’ya özgü bir peynir çeşidi olan Mascarpone ile yapılan bir İtalyan tatlısıdır.
7. Ricotta Peynirli Ravioli; İtalyan mantısı olarak bilinen ravioli, etli veya peynirli olarak hazırlanır.
8. Calzone; ‘Katlanmış pizza’ anlamına gelen calzone, bizdeki kapalı pide ile benzerlik gösterir.
9. Zabaglione; İçinde yoğun miktarda yumurta kullanılan zabaglione, ‘yumurta tatlısı’ olarak da bilinir.

İtalya Mutfak Kültürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir