Ülke Tanıtımı

Norveç

NORVEÇ

Norveç

Norveç ya da resmî adıyla Norveç Krallığı, Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülke. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir

Başkent: Oslo
Nüfus: 5,379 milyon (2020) Dünya Bankası
Para Birimi: Norveç Kronu
Resmi Dili: Norveççe
Telefon Kodu: +47
Trafik Akışı: Sağ

NORVEÇ

Norveç Şehirleri

Norveç Şehirleri

1-Başkent Oslo : Norveç’in başkenti ve en büyük şehridir. Oslo aynı zamanda şehrin bulunduğu eyaletin adıdır. Kopenhag ve Stockholm’ün ardından İskandinavya’nın dördüncü büyük şehridir. Dünyanın en pahalı şehirleri arasındadır. 673.469 nüfusa sahip şehrin yüzölçümü 454 km²’dir

2-Bergen : tarihsel ismiyle Bjørgvin, Norveç’in güneybatı kıyısında Hordaland eyâletine bağlı ve Norveç’in en büyük ikinci şehridir. 2019 sayımlarına göre nüfusu 283.929 kişidir. Bergen, Norveç’in en büyük ikinci şehri olan Bergen Bergenshalvøyen yarımadasında 465 kilometrekarelik bir alanı kaplar.

3-Trondheim : Norveç’in ortasında yer alan Viking Krallığının Şehri olarak anılan bir liman şehri olup M.S. 997’de kurulmuştur. 200 yıl Norveç’e başkentlik yapmıştır. Kutsallığına inandıkları kralları olan 2. Haraldsson adına her yıl 29 Temmuz’u içine alan hafta st.Olav festivali düzenlenir.

Norveç Gezilecek Yerler

• Preikestolen : Norveç’in en ünlü kaya oluşumu Preikestolen, ülkenin en ünlü turistik noktasıdır. Norveç’te en güzel fotoğrafların çekildiği Preikestolen, bundan tam 10 bin yıl önce buz kütlelerinin genişlemesi ve kırılması sonucu ortaya çıkan harika bir doğa oluşumu.. Ryfylke’de yer alan uçurum kayası, CNN Go ve Lonely Planet tarafından dünyanın en muhteşem gözlem noktası seçilmiş..
Lysefjord’un 604 metre yüksekliğinde bu doğa harikasına yürüyüş de sizlere ayrı bir keyif verecek, zirvede ulaşacağınız harika manzaraya doğru attığınız her adım daha da çok heyecanlanmanızı sağlayacaktır..

• Lofoten Adaları : Vesteralen Adaları’nın güney kısmını oluşturan Lofoten Adaları, yükselen sivri tepeleri, dingin gölleri, adacıkları ve birbirinden şirin evlerin oluşturduğu küçük balıkçı kasabalarıyla Norveç’in cennetten bir köşesi.
28 bin nüfuslu adaların ekonomisi de balıkçılık üzerine kurulu. Bölgede yetişen sınırlı ürünler ise böğürtlen ve patates… Adaların lezzetli böğürtlenlerinin tadına mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz..

• Geiranger : Norveç’in batı bölgelerine ilerledikçe akla pek çok turistik nokta geliyor. Bunlardan en önemlisi de elbette ki Geiranger Köyü.. Küçük ve sevimli bu turistik köyün, 2005 yılında UNESCO tarafından da Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.
Dünyaca ünlü dergiler tarafından en iyi seyahat mekanı seçilen Geiranger’de görmeniz gereken yerlerin başında 7 Kız Kardeşler Şelalesi, Gerianger Kilisesi gibi hayran kalacağınız noktalar geliyor.

• Vigeland Heykel Parkı : Dünyanın en büyük heykel parkı olan Vigeland Heykel Parkı, görenleri kendine hayran bırakan etkileyici heykel çalışmaları ile herkes tarafından merak edilen bir gezi noktası. 200’den fazla çıplak heykelin yer aldığı alanın, yapım çalışmaları tam olarak 5 yıl sürmüş…

• Bryggen Evleri : Norveç’in Bergen şehrinin hemen girişinde yer alan yan yana dizili aynı tipteki ticari binalar, şehrin simgesi haline gelmiş önemli yapılardır. Bryggen Evleri olarak bilinen bu yapılar, günümüzde mağaza, restoran ve bar tarzı mekanlar olarak hizmet vermektedir.
İkonik bir şekilde Bergen denince akla gelen Bryggen Evleri, 1979 yılından beri UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası kabul edilmekte ve turistik açıdan da oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

• Frogner Parkı : İçerisinde Oslo’nun en popüler parklarından biri olan Vigeland Heykel Parkı’nı göreceğiniz Frogner Parkı, Norveç’in en büyük gül koleksiyonuna sahip, yeşile ve tertemiz havaya doyacağınız harika bir gezi noktası…
150 farklı türe ait 14 bin bitkinin yer aldığı parkın bir köşesinde de, Frogner Stadyumu ve açık havuz yer alıyor.. Ülkeyi yaz aylarında ziyaret edecekseniz, park içerisindeki kafe, restoran ve çocuk oyun alanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

• Viking Gemi Müzesi: Oslo’nun Bygdoy Yarımadası’nda yer alan Viking Gemi Müzesi, Viking döneminden pek çok tarihi eseri görebileceğiniz ve  Norveç’in denizcilik yaşamına dair tüm bilgileri edinebileceğiniz bir bilgi havuzu adeta..
Şehre gelen turistlerin mutlak ziyaret noktasında görebileceğiniz dikkat çekici eserlerden bazıları ise şöyle; Oseberg gemisi, Gokstad gemisi, Tune gemisi ve envai çeşit Viking Dönemi’nden kalma kızak, yatak ve at arabaları…
Dünyanın en büyük gemi gömüsünden çıkartılan Oseberg ise müzenin başyapıtı konumunda.

• Akershus Kalesi : 1290 yılında başkent Oslo’yu korumak için yaptırılan Akershus Kalesi, ihtişamlı bir Orta Çağ kalesiydi… Kral Haakon V tarafından yaptırılan kalenin, uzun yıllar şehri koruma görevini başarıyla yerine getirdiği de alınan bilgiler arasında..
Bir dönemde hapishane olarak kullanılan yapı, 17. yüzyılda yenilenmiş ve Rönesans mimarisinden etkilenen bir yapı haline gelmiştir. Uzun yıllar boyunca askeri amaçlarla kullanılmasının ardından günümüzde de askeri bölgede yer alan kale ise ziyaretlere açıktır.

• Norveç Fiyortları : Norveç denince akla elbette ki kendinizi cennette hissedeceğiniz fiyortlar gelir… Şırıl şırıl akan şelaleler, yeşilin hemen her tonunu göreceğiniz ormanlar ve muhteşem göllerle kaplı doğa harikası fiyortları görebilmek için, Oslo’dan kendinize bir tur satın alabilirsiniz.

• Royal Sarayı : Oslo’nun merkezinde Karl Johans kapısında yer alan görkemli Royal Sarayı, 1814 yılından beri Norveç’in kalbinin attığı yer olarak bilinir. Bellevue’de yer alan saray, 1849 yılında Kral I. Oscar tarafından resmi olarak Kraliyet Sarayı olarak kullanılmaya başlandı.
Devlete ait olan saray, devlet başkanının emrinde olan Kral ve Kraliçenin ikamet ettiği Oslo’nun simgesi haline gelmiş önemli bir yapıdır. Ofislerin ve uluslararası zümre toplantılarının yapıldığı saray yaz ayları boyunca ziyaretlere açılır ve halk tarafından da sık sık ziyaret edilir.

• Norveç Halk Müzesi : Dünyanın en eski açık hava müzelerinden biri olan Norveç Halk Müzesi, 1200 yılından kalma tarihi bir kilisedir. Günümüzde geleneksel el sanatları eşyaları, halk kılıkları, Sami kültürü, silahlar, oyuncaklar ve ilaç tarihi gibi pek çok konuda sergi bulunduran müzeye ziyaretler de oldukça fazladır.

• Nidaros Katedrali : Norveç’in Trondheim kentinde yer alan Nidaros Katedrali, 11. Yüzyılda Norveç Kralı Saint Olay’ın mezarının üzerine yaptırılan önemli bir kilisedir. Norveç halkının azizi olarak kabul edilen kralın kutsama törenlerinin yapıldığı ve geleneksel ritüellerin gerçekleştirildiği katedral, dünyanın en kuzeyinde yer alan muhteşem bir Orta Çağ kilisesidir.

• Fram Müzesi : piramide benzer görüntüsü ve muhteşem sergileri ile heyecan uyandıran müzelerden biri. Müzenin içini boylu boyunca kaplayan Fram Gemisi ise en dikkat çekici eseri… Mürettebatın, köpek balıklarının ve okyanus yaşantısı canlandırılmış
İçeride birde 100 yıl öncesinin kutup seferlerini yaşatan ve okyanusun tüm tehlikeleriyle sizi baş başa bırakan bir kutup simülatörü yer alıyor.

• Munch Müzesi : Eskporesyonizmin öncüsü Edvard Munch’un muhteşem koleksiyonuna sahip Munch Müzesi, sergilediği tablolar, grafik baskılar ve çizimler ile sanatseverleri kendine hayran bırakan bir sergi salonuna sahip… Müzenin en önemli özelliklerinden biri de çeşitlilik sunması. Sürekli değişen sergiler, müzeye ziyaretlerin devamlılığını sağlıyor.
Edvard Munch’un hayatını anlatan bir filminde sunulduğu müze, Norveç’in kültürel değerleri arasında yer alıyor…

• Flam Köyü : Norveç’ in en derin ve en uzun fiyordu olan Sognedfjord’un en ucunda yer alan Flam Köyü, dünyanın en güzel köylerinden biri.. Köyün kumsalında önünüze serili olan manzara ve arkanızı kaplayan muhteşem yemyeşil dağlar, harika manzara fotoğraflarının çekildiği dünyaca ünlü dergilere kapak olan görüntüler içeriyor.

• Nobel Barış Merkezi : 2005 yılında Oslo’nun kalbinin attığı bölgede açılan Nobel Barış Merkezi, bugüne kadar Nobel ödülü almış sanatçıların ve yaptıkları işleri anmak için açılmış harika bir merkezdir.  Diğer yandan Alfred Nobel ve Barış Ödülü’nün etkileyici hikayesinin anlatıldığı merkez sosyal konular hakkındaki tartışmalar içinde bir platform oluşturmaktadır.

• Norwegian Petrol Müzesi : 1969 yılından beri hizmet veren Norveç Petrol Müzesi, ülkenin pek çok yerinde bulunan petrol ve doğal gaz endüstrileri hakkında harika bilgiler sunar. Çeşitli gemi modelleri ve sondaj aletlerinin sergilendiği müzede, Norveç’in petrol tarihi ile ilgili derin bilgiler içeren kısa filmlerde sunulmaktadır.
Dış mimarisi ile de büyük dikkat çeken Petrol Müzesi, turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır.

• Urnes Stave Kilisesi : 12. yüzyıldan kalma bir kilise olan Urnes Stave Kilisesi, 1881 yılından beri Norveç Eski Eserlerin Korunması Derneği tarafından korunan önemli bir dini yapıdır. 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan kilise, Norveç’in turistik açıdan önemli noktaları arasında yer alır.

• Lyse Fijord : Norveç’in Rygylke bölgesinde yer alan Lysefjord, tamı tamına 42 kilometre uzunluğunda göz alıcı güzellikte bir fiyorttur.  Hafif renkli granit kayaların yer aldığı fiyordun, Preikestolen uçurumuna yakınlığı dolayısıyla da yoğun ziyaret aldığı bilinir.

• Borgund Stave Kilisesi : Norveç’in en eski ve en iyi korunmuş kiliselerinden biri olan Borgund Stave Kilisesi, 1180 yılında inşa edilmiştir. Duvarları dikey ahşap levhalar ve çıtalar yardımıyla oluşturulan kilisenin hemen yanına yeni bir kilise inşa edildi ve 1868 yılında ibadetler için bu kilise kullanılmaya başlandı.
Eski Norveç Anıtlarının Korunması Derneği tarafından satın alınan eski kilise ise, günümüzde müze olarak ziyaretçilere açık bir şekilde hizmet veriyor.

• Oslo Opera Binası : Oslo’nun simgesi haline gelmiş yapılardan biri olan Oslo Opera Binası, muhteşem mimarisi ve harika etkinlikleriyle Norveç’in en önemli sanat merkezi olarak kabul edilir. 2008’de Dünya Mimarlık Festivali Ödülü’ne layık görülen opera binası, 38 bin 500 metre kare alan üzerine kurulu 1.100 odalı dev bir sanat evi.
İç mimarisi de en az dışı kadar etkileyici olan Opera Binası’nı, seyahatiniz sürenize denk gelen etkinliklerden birine katılarak gözlemlemenizi tavsiye ederiz.

• Rondane Ulusal Parkı : Norveç’in en eski milli parkı Rondane Milli Parkı, 1962 yılında kurulan ülkenin önemli turistik noktalarından biridir. Huzurlu atmosferi ve dinlendirici yeşil alanları ile sevilen parkın bir önemli özelliği ise vahşi Ren geyiği sürüsünün yaşam alanı olmasıdır.
Park, ziyaretçiler tarafından hem yürüyüş hem de bir kamp alanı olarak kullanılırken, lisanslı olan avcılara, av izni de verilmektedir.

• Oskarborg Kalesi : Oslofjord’unun en dar kesiminde güzel bir adada kurulan Oskar Kalesi, günümüzde Norveç askeri tarihinin simgesi olarak yerini almakta ve ziyaretlere açık halde hizmet vermektedir. İçerisinde bir adette müze bulunan küçük ve şirin adayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

• Norveç Tarih Müzesi : Yalnızca Norveç’in tarihini değil, Kızılderililer, Mısırlılar ve Samiler gibi pek çok insan ırkının tarihi hakkında sizi bir zaman yolculuğuna çıkartan Norveç Tarih Müzesi, ülkenin en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Dinozor iskeletlerinin de sergilendiği müze, oldukça dikkat çeken koleksiyonları ile görenleri kendine hayran bırakıyor.
İkinci katta yer alan Eskimo kıyafetleri ise, renkli fotoğraflar çekilmeniz için sizlere sunuluyor. Pek çok dönemi bir arada ziyaretçilerine sunan Tarih Müzesi, ülkede başlıca görülmesi gereken yerlerden biri.

Norveç Gezilecek Yerler

Norveç Festivaller ve Şenlikler

norveç Festivaller ve Şenlikler
norveç festivaller

1. Oya Festivali, Oslo
1999’ta başlatılan ve yeniden başlatılan Oya festivali bugün Norveç’in en büyük müzik festivallerinden biri olarak oyulmuştur. Sonic Youth, Arctic Monkeys, The Stooges, Beck ve aynı zamanda coşkulu kitlelerin katıldığı birçok müzisyenin katıldığı, her gün dört gün boyunca devam eden ve açık hava müzik festivali.
Yer:Toyen Parkı, Oslo, Norveç
Tarihler: Ağustos 6,  – Ağustos 10,

2. Gladmat, Stavanger
Temmuz sonunda düzenlenen ve dört gün boyunca uzanan ve dünyanın dört bir yanından 200000’in üzerinde insanı kendine çeken İskandinavya’nın en büyük mutlu yemek festivali Gladmat, gerçekten de her foodiein beklediği bir festival. Hem profesyonellerin hem de amatörlerin ölümcül bir kombinasyonu, zevkinize mutluluk veren harika bir kaliteli yemek kaynaşımı getiriyor. Gerçekten de size aileleri, arkadaşları ve şefleri tek bir yerde bir araya getiren bir yemek festivali şeklinde sunulan bir mutluluk tadı getiriyor.
Yer: Stavanger, Norveç
Tarihler: Temmuz 24, – Temmuz 27,

3. Nordlysfestivalen, Tromso Advertisement
Son 30 yıllarında Norveç’te düzenlenen Kuzey Işıkları Müzik Festivali, bir müzik kutlaması görevi görmekte ve çeşitli formlardaki tüm müzik severler için büyük bir tutucudur. Her yıl Ocak ayından Şubat ayının başına kadar uzanan ve sadece müzik meraklılarını çeken değil, aynı zamanda etkinliğin ustalık sınıflarını düzenleyerek müzisyenleri de öğrenen aktif bir müzik festivali.
Yer: Tromso, Norveç
Tarihler: Ocak 24, – Şubat 3,

4. Akran Gynt Festivali
Henrik Ibsen’in 17. Yüzyılda yaşayan Peer Gynt’ın tarihi hayatı üzerine yazdığı dramatik bir şiire dayanarak, eş Gynt festivali hayatını aynı şekilde kutladı. Festival, insanları tüm zamanların en iyi tiyatro prodüksiyonlarından biriyle büyülemek için bazı profesyonel aktörleri ve müzisyenleri bir araya getiriyor. Geleneklerin yeniden yaratılma bakış açısına dayanarak, festival şu anda neden için bir araya gelen birkaç gönüllü tarafından düzenleniyor.
Yer: Gudbrandsdalen vadisi, Norveç
Tarihler: Ağustos 2,  – Ağustos 11,

5. Aziz Lucia Günü
Işık Festivali, Noel’in gelişini işaret eden 13’in Aralık ayında kutlandı, Noel’de kendi başına bir azizin tarihini barındıran büyük bir Noel bayramı günü. Festival, şarkıların söylenmesi ve Saint Lucia’nın karanlığın sonunu ve tünelin sonunda bir umut ışınını sembolize eden ışıkların yanması ve getirilmesi gibi kızları giydirmesi gibi çeşitli etkinliklere tanıklık ediyor.
Yer: İsveç, Norveç
Tarih: Aralık 13,

6. Kutup Caz Festivali Advertisement
Her yıl düzenlenen Polar Jazz festivali, 1997’te yeniden başladı ve önümüzdeki yıl Ocak 31, 2019 – Şubat’tan itibaren yapılacak. 3, 2019, sadece caz severlerin değil, adının önerebileceği gibi göz önünde tutulan en kuzey müzik festivali hem bütün müzik severler. Hem profesyoneller hem de yerel amatörler eşsiz festivalin bir parçası olur ve yeteneklerini sergileme fırsatı bulurlar.
Yer: Longyearbyen, Svalbard, Norveç
Tarihler: Şubat 31, 3 Ocak

7. Buz Müzik Festivali
XJUMX’te Terje Isungset tarafından kurulan ve başlatılan Ice Music Festival, tüm gerekli enstrümanlar, katılan sanat ve bir bütün olarak mekanı tamamen buz ve kardan alan ile türünün bir örneğidir. Ocak ayının sonundan başlayıp Şubat ayının başlarına kadar süren etkin bir yıllık müzik festivali, yaratıcı fikirleri ve dünyadaki çeşitli sanatçılar, dansçılar ve müzisyenler tarafından yürütülmesini bir araya getiriyor.
Yer: Finse, Norveç
Tarihler: Şubat 14 – 16.

8. Riddu Riddu, Kuzey Troms
1991 yılında yeniden başlatılan Riddu Riddu festivali, Sami kültürünü korumak ve yeniden canlandırmak, insanların kimliklerini ve kültürlerini gizlemek ve aynı şekilde utanmaktan vazgeçme ihtiyacını ortadan kaldırarak temel fikir haline geldi. Festival, kuruluşundan bu yana, Temmuz ayı ortalarında her yıl farklı kültürlerden ve kökenden gelen insanları çeken bir organizasyon düzenledi.
Yer: Kuzey Troms, Norveç
Tarihler: Temmuz 10,- Temmuz 14,

9. Ultima Çağdaş Müzik Festivali
Ultima çağdaş müzik festivali, 1990 yılında tekrar açıldı ve hala her yıl Eylül ayı ortalarında Oslo, Norveç’te düzenlenen aktif bir müzik festivali olarak duruyor. İskandinavya’daki en büyük düzenlenen müzik festivali olan etkinlik, hem büyük konserlerde hem de salonlarda, küçük kulüplerde, okullarda ve açık hava mekanlarında düzenleniyor ve programlanıyor.
Yer: Oslo

Norveç Mutfak Kültürü

Norveç mutfağının temel besinleri arasında elbette ki balık ve diğer deniz ürünleri ön plana çıkıyor.. Patates ve kök sebzeler de bu mutfağın temel öğeleri arasında ilk sıralarda.

1- Brunost (Kahverengi Peynir) : Rengi kahverengi olan, farklı tat ve kokuya sahip peynir.

2- Flatbrød : Kurutulmuş gevreklerin üzerine eklenen ekşili krema, reçel ve tercihe göre seçilmiş bir et çeşidinin eklenmesiyle hazırlanan atıştırmalıklar.

3- Pølse : Domuz eti ile hazırlanan sosisler.

4- Lefse : Özellikle kahvaltılarda tüketilen bizdeki krep.

5- Røkelaks : Norveç’in denizden taze çıkmış somonlarından yapılan Røkelaks, muhteşem bir Norveç yemeği.

6- Norveç Kahvesi : Aroması bizdekinden farklı olan kahve.

7- Ørret : Somondan biraz daha tatlı olan Ørret, bir deniz ürünü yemeği.

8- Ringa Balığı : Norveç’in hamsisi.

9- Syltetøy : Ülkenin en meşhur ev yapımı reçeli.

10- Balina Eti : Norveç’te sevilerek tüketilen et çeşitlerinden biri.  Görünüm itibariyle dana ciğerine benzetilen balina eti, tat anlamında da bonfileye benziyor.

Norveç Mutfak Kültürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir