Ülke Tanıtımı

Polonya

POLONYA

Polonya

Polonya, resmî adıyla Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi’dir.
Ülke 312.696 km²’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Yaklaşık 38,4 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 36. ülkedir.

Başkent : Varşova
Resmî Diller : Lehçe
Nüfus : Haziran 2019 tahminî 38.433.600
Para Birimi : Polonya Zlotisi (PLN)
Trafik Akışı : Sağ
Telefon Kodu : 48
Vize : Schengen Vizesi

POLONYA

Polonya Şehirleri

Polonya Şehirleri

1- Varşova, Polonya’nın başkenti olup, aynı zamanda bu ülkenin en büyük şehridir. Vistül Nehri üzerinde yer alan şehir Baltık Denizi’nden yaklaşık 360 kilometre; Karpatlar’dan ise 300 kilometre uzaklıktadır.

2- Krakow, Polonya’nın en eski ve en büyük üç şehrinden biridir.Kraków, geleneksel olarak ülkenin bilim, kültür ve sanat merkezi olmuştur. Polonya eski krallarının oturdukları, eski başkent olması ve birçok tarihî olaya tanık olmasından dolayı Polonya’nın kalbi olarak da söz edilmektedir

3- Lodz, Polonya’nın nüfus bakımından en büyük üçüncü şehridir. Ülkenin ortasında bulunup Łódź Voyvodası’nın da başkentidir. Łódź Lehçede “tekne” anlamına gelip armasında da sandal resmi bulunur. Polonya’nın üçüncü büyük kenti olan Lodz, ülkenin orta kesiminde yer alır.

4- Wrocklav, Güneybatı Polonya’da bulunan Aşağı Silezya’nın tarihi bölgesi ve başkentidir. Oder Nehri üzerine kurulmuştur. 2012 resmî nüfus verilerine göre, nüfusu 631,188 olarak, Polonya’nın dördüncü büyük şehridir. Varşova’dan sonra, Polonya’nın ikinci büyük finansal merkezi olduğu düşünülür

5- Poznan, orta-batı Polonya’da bir şehir, Wielkopolska ilinin merkezidir. Warta Nehri etrafına kurulmuş olması şehri önemli tarihsel, ticari, endüstriyel ve eğitim alanında önemli bir merkez yapmaktadır. 534.813 nüfusu ile Polonya’nın 5. en büyük kenti olan Poznań aynı zamanda ülkenin en büyük 4. ekonomik merkezidir.

Polonya Gezilecek Yerler

1- Wawel Katedrali : Polonya’nın Roma Katolik kiliselerinden biri olan Wawel Katedrali, 900 yılı geçkin bir süredir Krakow şehrinde yer alan tarihi yapılardan biri.

2- Wieliczka Tuz Madeni : Krakow kenti yakınlarında yer alan Wieliczka Tuz Madeni, dünyanın en eski tuz madenlerinden biridir.

3-Auschwitz – Birkenau Toplama Kampları İkinci Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanyası tarafından kurulan ve tarihin en acı olaylarına şahitlik eden Auschwits-Birkenau toplama kampları, Krakow’un 60 kilometre batısında Monovtitz Köyü’nde yer alır.
Yahudi soykırımının dehşet verici katliamlarına şahitlik eden kampa, savaş zamanında toplamda 1.3 milyon insan yerleştirilmiş, 900 bin kişi gaz odalarında hayatını kaybederken 200 bine yakın insan eksik beslenme, hastalık ve kötü muameleden hayatını kaybetmiştir.

4- Bialowieza Ormanı : UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Bialowieza Ormanı, Polonya’nın en ünlü doğa parklarından biridir. Bir ucu Beyaz Rusya’ya kadar dayanan orman, en ağır toprak hayvanlarından biri olan 500 adet Avrupa bizonuna ev sahipliği yapmaktadır.

5- Varşova Eski Şehir : Polonya’nın başkenti Varşova’nın en önemli turistik noktalarından biri olan Eski Şehir, içerisinde yer alan restoranları, kafeleri ve alışveriş dükkanlarıyla ülkenin her saat canlı kalabilen nadir noktalarından biridir.

6- Malbork Kalesi : Çok büyük bir alan üzerine kurulu olan Malbork Kalesi, dünyanın en büyük kalesi olarak gösterilen Polonya’nın simgesi haline gelmiş yapılardan biridir. Klasik Ortaçağ mimarisine sahip kale, 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış ve o tarihten bugüne titizlikle korunmuş..

7- Slowinski Ulusal Parkı : Polonya’nın kuzeyinde yer alan Slowinski Milli Parkı, 32 kilometre uzunluğundaki bir sahil.. Hareketli kum tepelerine sahip park, Polonya Çevre Bakanlığı tarafından yönetiliyor.

8-Jasna Gora Manastırı : Ülkenin kutsal noktalarından biri olarak kabul edilen Jasna Gora Manastırı, Polonya halkı için bir haç ve türbe görevi gören dini yapılardan biridir. Oldukça zengin tarihi miraslara ev sahipliği yapan manastırda Polonya başkanı Lech Waesa’nın 1983 yılında aldığı Nobel Barış Ödülü madalyası da yer alıyor.

9-Planty Parkı : Krakow şehrinin en büyük parklarından biri olarak gösterilen Planty Parkı, 19. yüzyıldan kalma Ortaçağ surları ile Eski Şehri çevreleyen tarihi bir alan aynı zamanda. 20 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan parkta sayısız anıt, çeşme ve peyzaj mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan otuzdan fazla küçük bahçeden oluşuyor.

10-Lazienki Sarayı : Başkentin en büyük parkına sahip olan Lazienki Sarayı, tamı tamına 76 hektarlık bir alan üzerinde yer alıyor. Neo Klasik mimarisiyle etkileyici bir görünüme sahip olan sarayın 1600’lü yıllarda yapıldığı ve o dönemde şehrin en güzel yapısı olarak gösterildiği biliniyor.

11-Varşova Ayaklanma Müzesi : İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya Halk Ordusu tarafından şehri Nazi Almanya’sının elinden geri alabilmek için başlatılan Varşova Ayaklanması, pek çok mücadelenin ardından başarıyla sonuçlanmıştı.
O günlere ithafen açılmak istenen müze fikri ise 1983 yılında ortaya çıksa da projenin gerçekleştirilmesi 2004 yılına kadar sürmüş ve ses getiren bir koleksiyonu ziyaretçilerine sunmaya başlamıştır.

Polonya Gezilecek Yerler

Polonya Festivaller ve Şenlikler

polonya Festivaller ve Şenlikler

• Heineken Open’er Festival – Gdynia (Haziran)
• Audioriver – Plock (Temmuz)
• Warsaw Summer Jazz Days – Warsaw (Temmuz)
• Coke Festival – Krakow (Ağustos)
• Tauron New Music Festival – Katowice (Ağustos)
• Warsaw International Film Festival – Warsaw (Ekim)

Polonya Mutfak Kültürü

Birçok ülkenin mutfağı gibi polonya mutfağı da, tarih boyunca çok çeşitli kültürlerden etkilenmiş. Rönesans döneminin saray yemeklerinden izler taşıyan polonya mutfağı, aynı zamanda alman, yahudi, macar, litvanya ve rus kültürlerinden de oldukça fazla etkilenmiştir. Önde gelen yemek isimlerine bakacak olursak;

1-Zapiekanka : Şekli pideye benzeyen, fakat pizza malzemeleri ile hazırlanan fast-food.
2-Pierogi : Polonya usulü mantı.
3-Żurek : İçi oyulmuş yuvarlak bir ekmek içine et suyuna çeşitli baharatlar, yumurta, sosis (Kiełbasa) ile hazırlanan Polonya çorba çeşitlerinden birisidir.
4-Kiełbasa (Sosis) : tütsülenmiş sosis
5-Kanapka : Üstü açık soğuk sandviç.
6-Rosół : Tavuk suyuna haşlanmış, içinde sebzeler olan makarna.
Ayrıca sayıca fazla peynir çeşitleri vardır.

Polonya Mutfak Kültürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir